Taiyo Yuden UMJ212BB7103KGHT
UMJ212BB7103KGHT picture photo
Mfg. Part Number
UMJ212BB7103KGHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
UMJ212BB7103KGHT.pdf
Availability of UMJ212BB7103KGHT
QUANTITY
UMJ212BB7103KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UMJ212BB7103KGHT
Internal Part NumberEIS-UMJ212BB7103KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMJ212BB7103KGHT
Related LinksUMJ212BB, UMJ212BB7103KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMJ212BB7103KGHT Details Description
Related parts for UMJ212BB7103KGHT
CONN RECEPT VERT STACK 16POS 2MM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 2.19K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf