Taiyo Yuden UMJ212BB7103KGHT
UMJ212BB7103KGHT picture photo
Mfg. Part Number
UMJ212BB7103KGHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
UMJ212BB7103KGHT.pdf
Availability of UMJ212BB7103KGHT
QUANTITY
UMJ212BB7103KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UMJ212BB7103KGHT
Internal Part NumberEIS-UMJ212BB7103KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMJ212BB7103KGHT
Related LinksUMJ212BB, UMJ212BB7103KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMJ212BB7103KGHT Details Description
Related parts for UMJ212BB7103KGHT
CONN HEADER 60POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY SAFETY 8PST 6A 24V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf