Taiyo Yuden UMK105CG040CW-F
UMK105CG040CW-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG040CW-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG040CW-F.pdf
Availability of UMK105CG040CW-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UMK105CG040CW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG040CW-F
Internal Part NumberEIS-UMK105CG040CW-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUMK105CG050C(W,V)-F 13/Oct/2011
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG040CW-F
Related LinksUMK105C, UMK105CG040CW-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG040CW-F Details Description
Related parts for UMK105CG040CW-F
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 4+2+GND SZ3A datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf