Taiyo Yuden UMK105CG180JVHF
UMK105CG180JVHF picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG180JVHF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG180JVHF.pdf
Availability of UMK105CG180JVHF
QUANTITY
UMK105CG180JVHF Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG180JVHF
Internal Part NumberEIS-UMK105CG180JVHF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG180JVHF
Related LinksUMK105C, UMK105CG180JVHF Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG180JVHF Details Description
Related parts for UMK105CG180JVHF
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 75.5mA 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 16-SOEIAJ datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFF RA SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
BOEING TRM MOD BACM15C2 datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf