Taiyo Yuden UMK105CG180JVHF
UMK105CG180JVHF picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG180JVHF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG180JVHF.pdf
Availability of UMK105CG180JVHF
QUANTITY
UMK105CG180JVHF Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG180JVHF
Internal Part NumberEIS-UMK105CG180JVHF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG180JVHF
Related LinksUMK105C, UMK105CG180JVHF Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG180JVHF Details Description
Related parts for UMK105CG180JVHF
IC SWITCH BUS 20BIT FET 48-TSSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
BASE RACEWAY PWR LRG OWH(8=8') datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf