Taiyo Yuden UMK107CG561JZ-T
UMK107CG561JZ-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK107CG561JZ-T
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
UMK107CG561JZ-T.pdf
Availability of UMK107CG561JZ-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UMK107CG561JZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK107CG561JZ-T
Internal Part NumberEIS-UMK107CG561JZ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK107CG561JZ-T
Related LinksUMK107C, UMK107CG561JZ-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK107CG561JZ-T Details Description
Related parts for UMK107CG561JZ-T
CONN HEADER 28POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 1.14V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf