Taiyo Yuden UMK316B7104MD-T
UMK316B7104MD-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK316B7104MD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
UMK316B7104MD-T.pdf
Availability of UMK316B7104MD-T
QUANTITY
UMK316B7104MD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK316B7104MD-T
Internal Part NumberEIS-UMK316B7104MD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK316B7104MD-T
Related LinksUMK316B, UMK316B7104MD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK316B7104MD-T Details Description
Related parts for UMK316B7104MD-T
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
PANEL COVER MED GRAY FOR H3CR-G datasheet.pdf
4' 2/6 1/8 SRDT RANGE 50AMP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-1700L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf