Nichicon UML1A330MDD
UML1A330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UML1A330MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UML1A330MDD.pdf
Availability of UML1A330MDD
QUANTITY
UML1A330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UML1A330MDD
Internal Part NumberEIS-UML1A330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UML1A330MDD
Related LinksUML1A, UML1A330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UML1A330MDD Details Description
Related parts for UML1A330MDD
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK08A/AE08/AFK08A datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 900MA 270 MOHM datasheet.pdf