Nichicon UMP1HR47MDD1TE
UMP1HR47MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMP1HR47MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMP1HR47MDD1TE.pdf
Availability of UMP1HR47MDD1TE
QUANTITY
UMP1HR47MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMP1HR47MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMP1HR47MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMP1HR47MDD1TE
Related LinksUMP1HR4, UMP1HR47MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMP1HR47MDD1TE Details Description
Related parts for UMP1HR47MDD1TE
CAP ALUM 56UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
MONO CRYST FILTER 12.5KHZ 4P 2PC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS R/A datasheet.pdf
IC INVERTER SGL 1INPUT SOT23-5 datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT SNAP LOCK 8MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 20V FLATPACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf