Nichicon UMT1H100MDD1TP
UMT1H100MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMT1H100MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMT1H100MDD1TP.pdf
Availability of UMT1H100MDD1TP
QUANTITY
UMT1H100MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1H100MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMT1H100MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1H100MDD1TP
Related LinksUMT1H10, UMT1H100MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1H100MDD1TP Details Description
Related parts for UMT1H100MDD1TP
CAP CER 150PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 384K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V AMBER datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
0.8MM B TO B PLUG ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf