Nichicon UMT1HR33MDD
UMT1HR33MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMT1HR33MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMT1HR33MDD.pdf
Availability of UMT1HR33MDD
QUANTITY
UMT1HR33MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1HR33MDD
Internal Part NumberEIS-UMT1HR33MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesMT
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1HR33MDD
Related LinksUMT1H, UMT1HR33MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1HR33MDD Details Description
Related parts for UMT1HR33MDD
CABLE FLAT FLEX 6POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
24VDC 3000 RPM SP141 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf