Nichicon UMT1V3R3MDD1TP
UMT1V3R3MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMT1V3R3MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMT1V3R3MDD1TP.pdf
Availability of UMT1V3R3MDD1TP
QUANTITY
UMT1V3R3MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1V3R3MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMT1V3R3MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1V3R3MDD1TP
Related LinksUMT1V3R, UMT1V3R3MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1V3R3MDD1TP Details Description
Related parts for UMT1V3R3MDD1TP
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONOSTABLE SM8 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 22MH SMD datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POE+ GIGA-MCBASIC, 2TX/LX-MM1300 datasheet.pdf
CONN TWINAX JACK STR SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf