Nichicon UMT1V4R7MDD
UMT1V4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMT1V4R7MDD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMT1V4R7MDD.pdf
Availability of UMT1V4R7MDD
QUANTITY
UMT1V4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1V4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UMT1V4R7MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesMT
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1V4R7MDD
Related LinksUMT1V, UMT1V4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1V4R7MDD Details Description
Related parts for UMT1V4R7MDD
CONN BACKSHELL STR DB37 PLASTIC datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 288-FCBGA datasheet.pdf
TERMINAL WRAPOST BR-360 .381" datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 4SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN FPC 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf