Preci-Dip 800-V3-012-40-001101
800-V3-012-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-012-40-001101
Brief Description
CONN HDR 12POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-012-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-012-40-001101
QUANTITY
800-V3-012-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-012-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-012-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package310
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-012-40-001101
Related Links800-V3-012, 800-V3-012-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-012-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-012-40-001101
RES 220 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
LED 7-SEG 14.2MM CC HE RED RHD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 1POS NATRL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf