Nichicon UMW0G101MDD
UMW0G101MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMW0G101MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
UMW0G101MDD.pdf
Availability of UMW0G101MDD
QUANTITY
UMW0G101MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW0G101MDD
Internal Part NumberEIS-UMW0G101MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW0G101MDD
Related LinksUMW0G, UMW0G101MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMW0G101MDD Details Description
Related parts for UMW0G101MDD
CORD COIL DBL END 4-4 BLACK 10' datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LATCH 4BIT D TYPE 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 599OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf