Nichicon UMW0G471MDD1TE
UMW0G471MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMW0G471MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
UMW0G471MDD1TE.pdf
Availability of UMW0G471MDD1TE
QUANTITY
UMW0G471MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW0G471MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMW0G471MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current185mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW0G471MDD1TE
Related LinksUMW0G47, UMW0G471MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMW0G471MDD1TE Details Description
Related parts for UMW0G471MDD1TE
RES 2.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC INVERTER W/O-D OUT 6XSON datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 4.1A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE 10GBASE-T SMD datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf