Nichicon UMW1A470MDD1TE
UMW1A470MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMW1A470MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMW1A470MDD1TE.pdf
Availability of UMW1A470MDD1TE
QUANTITY
UMW1A470MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW1A470MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMW1A470MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW1A470MDD1TE
Related LinksUMW1A47, UMW1A470MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMW1A470MDD1TE Details Description
Related parts for UMW1A470MDD1TE
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 787 OHM 1% 5W datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM ORANGE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W UFRM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf