Nichicon UMW1E220MDD1TE
UMW1E220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMW1E220MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMW1E220MDD1TE.pdf
Availability of UMW1E220MDD1TE
QUANTITY
UMW1E220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW1E220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMW1E220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW1E220MDD1TE
Related LinksUMW1E22, UMW1E220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMW1E220MDD1TE Details Description
Related parts for UMW1E220MDD1TE
CONN SOCKET 18-24AWG SL156 TIN datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC STD 13MA 24VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W SOT89 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 13 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VESM datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMBJ datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 8.25MM datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/ORG 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO216AA datasheet.pdf