Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-F11-K2100
SST-90-W65S-F11-K2100 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-F11-K2100
Datasheet Download
SST-90-W65S-F11-K2100.pdf
Availability of SST-90-W65S-F11-K2100
QUANTITY
SST-90-W65S-F11-K2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-F11-K2100
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-F11-K2100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-F11-K2100
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-F11-K2100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-F11-K2100 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-F11-K2100
BOX ABS ALMOND 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 481.2 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Evaluation Board for 5V, 12-Bit, Serial 220kSPS ADC in 8-Pin Package IC datasheet.pdf