Nichicon UMW1H0R1MDD
UMW1H0R1MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMW1H0R1MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMW1H0R1MDD.pdf
Availability of UMW1H0R1MDD
QUANTITY
UMW1H0R1MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW1H0R1MDD
Internal Part NumberEIS-UMW1H0R1MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesMW
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW1H0R1MDD
Related LinksUMW1H, UMW1H0R1MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMW1H0R1MDD Details Description
Related parts for UMW1H0R1MDD
IC MPU MOB CELERON 400MHZ 495BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM P600 datasheet.pdf
RES 13K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf