Cornell Dubilier Electronics UNL12W7P5K-F
UNL12W7P5K-F picture photo
Mfg. Part Number
UNL12W7P5K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 1.2KVDC RAD
Datasheet Download
UNL12W7P5K-F.pdf
Availability of UNL12W7P5K-F
QUANTITY
UNL12W7P5K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UNL12W7P5K-F
Internal Part NumberEIS-UNL12W7P5K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUNL Series Green Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesUNL
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)13.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.134" (54.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UNL12W7P5K-F
Related LinksUNL12W, UNL12W7P5K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
UNL12W7P5K-F Details Description
Related parts for UNL12W7P5K-F
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 176UH 300MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER SUP PCI LOCAL BUS 8SOIC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf