Cornell Dubilier Electronics UNL9W13P5K-F
UNL9W13P5K-F picture photo
Mfg. Part Number
UNL9W13P5K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 13.5UF 10% 900VDC RAD
Datasheet Download
UNL9W13P5K-F.pdf
Availability of UNL9W13P5K-F
QUANTITY
UNL9W13P5K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UNL9W13P5K-F
Internal Part NumberEIS-UNL9W13P5K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUNL Series Green Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesUNL
PackagingBulk
Capacitance13.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.134" (54.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UNL9W13P5K-F
Related LinksUNL9W1, UNL9W13P5K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
UNL9W13P5K-F Details Description
Related parts for UNL9W13P5K-F
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 80MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf