Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP0.4C-1R0-R
UP0.4C-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
UP0.4C-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 2.88A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
UP0.4C-1R0-R.pdf
Availability of UP0.4C-1R0-R
QUANTITY
UP0.4C-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP0.4C-1R0-R
Internal Part NumberEIS-UP0.4C-1R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 0.4C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.88A
Current - Saturation3.33A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP0.4C-1R0-R
Related LinksUP0.4C, UP0.4C-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP0.4C-1R0-R Details Description
Related parts for UP0.4C-1R0-R
RES 900 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 3X1/2" S XCS datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf