Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP0.4SC-6R8-R
UP0.4SC-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
UP0.4SC-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
UP0.4SC-6R8-R.pdf
Availability of UP0.4SC-6R8-R
QUANTITY
UP0.4SC-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP0.4SC-6R8-R
Internal Part NumberEIS-UP0.4SC-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 0.4SC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP0.4SC-6R8-R
Related LinksUP0.4S, UP0.4SC-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP0.4SC-6R8-R Details Description
Related parts for UP0.4SC-6R8-R
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
VOLTMETER 0-199.9VAC LED PNL MT datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 16-22AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
SC DUPLEX/MT-RJ 10M1 C/A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 80A 0805 datasheet.pdf