Vishay/Dale RNC55J27R1BSRSL
RNC55J27R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J27R1BSRSL
Brief Description
RES 27.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J27R1BSRSL.pdf
Availability of RNC55J27R1BSRSL
QUANTITY
RNC55J27R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J27R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J27R1BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J27R1BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J27R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J27R1BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J27R1BSRSL
IC VCXO/PLL CLK SYNTHESZR 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 610MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
INPUT FILTER 22KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 2POS STR TIN datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf