TDK Corporation CGA2B3X7R1H104K050BD
CGA2B3X7R1H104K050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X7R1H104K050BD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X7R1H104K050BD.pdf
Availability of CGA2B3X7R1H104K050BD
QUANTITY
CGA2B3X7R1H104K050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X7R1H104K050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X7R1H104K050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X7R1H104K050BD
Related LinksCGA2B3X7R1, CGA2B3X7R1H104K050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X7R1H104K050BD Details Description
Related parts for CGA2B3X7R1H104K050BD
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
INTERBUS BRANCH TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 3X1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
COMBO 5W5 F PCB R/A G50 75O Z datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 60MA 20 OHM TH datasheet.pdf