Vishay/Dale RWR81S51R1FPBSL
RWR81S51R1FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S51R1FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S51R1FPBSL.pdf
Availability of RWR81S51R1FPBSL
QUANTITY
RWR81S51R1FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S51R1FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S51R1FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S51R1FPBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S51R1FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S51R1FPBSL Details Description
Related parts for RWR81S51R1FPBSL
CONN HEADR 10POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 90MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
POWER MOD IGBT TRENCH PH LEG SP1 datasheet.pdf
LABEL DIE CUT WHITE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf