Vishay/Dale CRCW121093R1FKTA
CRCW121093R1FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121093R1FKTA
Brief Description
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121093R1FKTA.pdf
Availability of CRCW121093R1FKTA
QUANTITY
CRCW121093R1FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121093R1FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121093R1FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121093R1FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121093R1FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121093R1FKTA Details Description
Related parts for CRCW121093R1FKTA
TRANS NPN 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO BUFF WDBND 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 SMD datasheet.pdf