Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP0.4UC-471-R
UP0.4UC-471-R picture photo
Mfg. Part Number
UP0.4UC-471-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 150MA 5.06 OHM
Datasheet Download
UP0.4UC-471-R.pdf
Availability of UP0.4UC-471-R
QUANTITY
UP0.4UC-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP0.4UC-471-R
Internal Part NumberEIS-UP0.4UC-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 0.4UC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating150mA
Current - Saturation160mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.06 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP0.4UC-471-R
Related LinksUP0.4U, UP0.4UC-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP0.4UC-471-R Details Description
Related parts for UP0.4UC-471-R
IC COMP QUAD SNGL-SUPPLY 14-DMP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
IC COMPONENT DUALFALC 160-LBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
"COPPER COMPRESSION LUG, 1 HOLE, datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EB9090 REV 1 datasheet.pdf
COMBO 9W4 M PCB R/A G50 HP ZI datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-3.6V 61W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf