Taiyo Yuden UP050B563K-NACZ
UP050B563K-NACZ picture photo
Mfg. Part Number
UP050B563K-NACZ
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B563K-NACZ.pdf
Availability of UP050B563K-NACZ
QUANTITY
UP050B563K-NACZ Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B563K-NACZ
Internal Part NumberEIS-UP050B563K-NACZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050B563K-NACZ
Related LinksUP050B5, UP050B563K-NACZ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050B563K-NACZ Details Description
Related parts for UP050B563K-NACZ
FIXED IND 270UH 92MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC SOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.7KV 100A WAFER datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 14.5A 2.2 MOHM datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf