Taiyo Yuden UP050CH110J-KFC
UP050CH110J-KFC picture photo
Mfg. Part Number
UP050CH110J-KFC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 50V C0H AXIAL
Datasheet Download
UP050CH110J-KFC.pdf
Availability of UP050CH110J-KFC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050CH110J-KFC Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050CH110J-KFC
Internal Part NumberEIS-UP050CH110J-KFC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0H
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050CH110J-KFC
Related LinksUP050CH, UP050CH110J-KFC Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050CH110J-KFC Details Description
Related parts for UP050CH110J-KFC
JUMPER-H1506TR/A2015L/X 6" datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.4V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
12P HV100 REC CON. TE, 8.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf