Taiyo Yuden UP050RH5R6K-A-B
UP050RH5R6K-A-B picture photo
Mfg. Part Number
UP050RH5R6K-A-B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V R2H AXIAL
Datasheet Download
UP050RH5R6K-A-B.pdf
Availability of UP050RH5R6K-A-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050RH5R6K-A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050RH5R6K-A-B
Internal Part NumberEIS-UP050RH5R6K-A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5.6pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050RH5R6K-A-B
Related LinksUP050RH, UP050RH5R6K-A-B Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050RH5R6K-A-B Details Description
Related parts for UP050RH5R6K-A-B
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 65 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.08mm pitch datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK datasheet.pdf
POT 25K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED ASMT-AX00 WARM WHT 3100K SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf