Taiyo Yuden UP050SL560J-KEC
UP050SL560J-KEC picture photo
Mfg. Part Number
UP050SL560J-KEC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V SL AXIAL
Datasheet Download
UP050SL560J-KEC.pdf
Availability of UP050SL560J-KEC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050SL560J-KEC Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050SL560J-KEC
Internal Part NumberEIS-UP050SL560J-KEC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050SL560J-KEC
Related LinksUP050SL, UP050SL560J-KEC Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050SL560J-KEC Details Description
Related parts for UP050SL560J-KEC
CONN FFC RCPT HSG 12POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT HM R/A 2MM 110POS datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 100V 51A TO-263AB datasheet.pdf