Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-101-R
UP1B-101-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-101-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 470MA 1.11 OHM
Datasheet Download
UP1B-101-R.pdf
Availability of UP1B-101-R
QUANTITY
UP1B-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-101-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-101-R
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating470mA
Current - Saturation530mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.11 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-101-R
Related LinksUP1B-, UP1B-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-101-R Details Description
Related parts for UP1B-101-R
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
0.8 PITCH MINIPCI EXPRESS CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf