Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-1R0-R
UP1B-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-1R0-R
Brief Description
FIXED IND 1UH 4.4A 17.7 MOHM SMD
Datasheet Download
UP1B-1R0-R.pdf
Availability of UP1B-1R0-R
QUANTITY
UP1B-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-1R0-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-1R0-R
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation5.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-1R0-R
Related LinksUP1B-, UP1B-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-1R0-R Details Description
Related parts for UP1B-1R0-R
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 1212-8 PPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
FUSE SFE 32V 5PK CARD 30A datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf