Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-1R0-R
UP1B-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 4.4A 17.7 MOHM SMD
Datasheet Download
UP1B-1R0-R.pdf
Availability of UP1B-1R0-R
QUANTITY
UP1B-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-1R0-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-1R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation5.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-1R0-R
Related LinksUP1B-, UP1B-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-1R0-R Details Description
Related parts for UP1B-1R0-R
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-15V 190MA 6W datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 24POS datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 8-PDIP datasheet.pdf
CABLE RELAY BLOCK 3M datasheet.pdf
MULTI I/O INTCONN CBL -SPECIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 3.9UH T38 datasheet.pdf
06 MODII HDR SRRA B/A W/HLDWN datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf