Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-221-R
UP1B-221-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-221-R
Brief Description
FIXED IND 220UH 360MA 1.96 OHM
Datasheet Download
UP1B-221-R.pdf
Availability of UP1B-221-R
QUANTITY
UP1B-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-221-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-221-R
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating360mA
Current - Saturation380mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.96 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-221-R
Related LinksUP1B-, UP1B-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-221-R Details Description
Related parts for UP1B-221-R
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 36"W datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf