Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2SC-6R8-R
UP2SC-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2SC-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.2A 55 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2SC-6R8-R.pdf
Availability of UP2SC-6R8-R
QUANTITY
UP2SC-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2SC-6R8-R
Internal Part NumberEIS-UP2SC-6R8-R
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation3.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2SC-6R8-R
Related LinksUP2SC, UP2SC-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2SC-6R8-R Details Description
Related parts for UP2SC-6R8-R
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf