Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2UC-331-R
UP2UC-331-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2UC-331-R
Brief Description
FIXED IND 330UH 600MA 1.02 OHM
Datasheet Download
UP2UC-331-R.pdf
Availability of UP2UC-331-R
QUANTITY
UP2UC-331-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2UC-331-R
Internal Part NumberEIS-UP2UC-331-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2UC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2UC-331-R
Related LinksUP2UC, UP2UC-331-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2UC-331-R Details Description
Related parts for UP2UC-331-R
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
INSULATOR MOLD #10SCREW .399"DIA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 230V datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS485/EIA562 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR VERT 8-DIP datasheet.pdf
IC PMU POWER/AUDIO 100-CTBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf