Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4B-151-R
UP4B-151-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4B-151-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.7A 239.2 MOHM
Datasheet Download
UP4B-151-R.pdf
Availability of UP4B-151-R
QUANTITY
UP4B-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4B-151-R
Internal Part NumberEIS-UP4B-151-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package275
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)239.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.870" L x 0.590" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.87mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4B-151-R
Related LinksUP4B-, UP4B-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4B-151-R Details Description
Related parts for UP4B-151-R
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8-DIP datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.157DIA SILVER datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 250W TO247 datasheet.pdf
DIE SET (4) MMT AVIK/INSULK datasheet.pdf
DVI OVER CAT5 EXTENDER SPLITTER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 9A 28 MOHM SMD datasheet.pdf