Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4B-220-R
UP4B-220-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4B-220-R
Brief Description
FIXED IND 22UH 4.5A 34 MOHM SMD
Datasheet Download
UP4B-220-R.pdf
Availability of UP4B-220-R
QUANTITY
UP4B-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4B-220-R
Internal Part NumberEIS-UP4B-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation7.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)34 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.870" L x 0.590" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4B-220-R
Related LinksUP4B-, UP4B-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4B-220-R Details Description
Related parts for UP4B-220-R
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 40W datasheet.pdf
IC 8TH ORDER L PASS FILTER 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 2500A DO200AC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2312 datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 210X297MM datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf