Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4B-330-R
UP4B-330-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4B-330-R
Brief Description
FIXED IND 33UH 3.7A 52 MOHM SMD
Datasheet Download
UP4B-330-R.pdf
Availability of UP4B-330-R
QUANTITY
UP4B-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4B-330-R
Internal Part NumberEIS-UP4B-330-R
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating3.7A
Current - Saturation6.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.870" L x 0.590" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4B-330-R
Related LinksUP4B-, UP4B-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4B-330-R Details Description
Related parts for UP4B-330-R
CONN HEADER 6POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP CATV PWR DOUBLER SOT115J datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 85mA Backlight 48-VFQFPN (7x7) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.16A TO92-3 datasheet.pdf