Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4B-3R3-R
UP4B-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4B-3R3-R
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 11A 5.7 MOHM SMD
Datasheet Download
UP4B-3R3-R.pdf
Availability of UP4B-3R3-R
QUANTITY
UP4B-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4B-3R3-R
Internal Part NumberEIS-UP4B-3R3-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation20.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.870" L x 0.590" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4B-3R3-R
Related LinksUP4B-, UP4B-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4B-3R3-R Details Description
Related parts for UP4B-3R3-R
RELAY OPTO AC/DC 400V 40MA 8-DIP datasheet.pdf
SCR INVERTER 600V 1350A B-PUK datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT SLOT/STDF GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf