Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4B-470-R
UP4B-470-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4B-470-R
Brief Description
FIXED IND 47UH 3.1A 74 MOHM SMD
Datasheet Download
UP4B-470-R.pdf
Availability of UP4B-470-R
QUANTITY
UP4B-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4B-470-R
Internal Part NumberEIS-UP4B-470-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating3.1A
Current - Saturation5.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)74 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.870" L x 0.590" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4B-470-R
Related LinksUP4B-, UP4B-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4B-470-R Details Description
Related parts for UP4B-470-R
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 38KHZ datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
PM125 MEDIUM DUTY FLEX EYE 33" datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED PM INDICATOR RECESSED WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 20NS 8-SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 0603 datasheet.pdf