Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4B-470-R
UP4B-470-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4B-470-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 3.1A 74 MOHM SMD
Datasheet Download
UP4B-470-R.pdf
Availability of UP4B-470-R
QUANTITY
UP4B-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4B-470-R
Internal Part NumberEIS-UP4B-470-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package275
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating3.1A
Current - Saturation5.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)74 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.870" L x 0.590" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.87mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4B-470-R
Related LinksUP4B-, UP4B-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4B-470-R Details Description
Related parts for UP4B-470-R
BINDING POST MINI TIN RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC 1394B OHCI-LYNX CTRLR 168BGA datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123 datasheet.pdf