Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4T-1R5-R
UP4T-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4T-1R5-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 13.4A 4.9 MOHM
Datasheet Download
UP4T-1R5-R.pdf
Availability of UP4T-1R5-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP4T-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4T-1R5-R
Internal Part NumberEIS-UP4T-1R5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package110
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 4T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating13.4A
Current - Saturation28.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.518" (13.15mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4T-1R5-R
Related LinksUP4T-, UP4T-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4T-1R5-R Details Description
Related parts for UP4T-1R5-R
SSR 24VDC/24 VDC 0.1A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM R/A PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 6A P600 datasheet.pdf
CAP PROTECTION 18X18MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUS 72V T/D LIFT TRUCK 160A datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf