Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4T-220-R
UP4T-220-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4T-220-R
Brief Description
FIXED IND 22UH 4.5A 34 MOHM TH
Datasheet Download
UP4T-220-R.pdf
Availability of UP4T-220-R
QUANTITY
UP4T-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4T-220-R
Internal Part NumberEIS-UP4T-220-R
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation7.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)34 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.518" (13.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4T-220-R
Related LinksUP4T-, UP4T-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4T-220-R Details Description
Related parts for UP4T-220-R
CONN CAGE SFP GANGE 1X6 PRESSFIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 900V 30A SP2 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" WHT FLOAT datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf