Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4T-3R3-R
UP4T-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4T-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 11A 7 MOHM TH
Datasheet Download
UP4T-3R3-R.pdf
Availability of UP4T-3R3-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP4T-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4T-3R3-R
Internal Part NumberEIS-UP4T-3R3-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package110
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 4T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation20.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.518" (13.15mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4T-3R3-R
Related LinksUP4T-, UP4T-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4T-3R3-R Details Description
Related parts for UP4T-3R3-R
IC DRIVER DARL SINK 4-CH 16-DIP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 16POS M-F 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight, Lighting 16-QFN (3x4) datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 400MA 1.33 OHM datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf