Nichicon UPA0J562MHD
UPA0J562MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA0J562MHD
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPA0J562MHD.pdf
Availability of UPA0J562MHD
QUANTITY
UPA0J562MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA0J562MHD
Internal Part NumberEIS-UPA0J562MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.72A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA0J562MHD
Related LinksUPA0J, UPA0J562MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA0J562MHD Details Description
Related parts for UPA0J562MHD
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.533K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf