Nichicon UPA1A272MHD1TO
UPA1A272MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPA1A272MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPA1A272MHD1TO.pdf
Availability of UPA1A272MHD1TO
QUANTITY
UPA1A272MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1A272MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPA1A272MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1A272MHD1TO
Related LinksUPA1A27, UPA1A272MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1A272MHD1TO Details Description
Related parts for UPA1A272MHD1TO
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.509K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf